زخم بدخیم

زخم بدخیم یک ضایعه سرطانی باز است که ممکن است دچار ترشحات باشد. زخم بدخیم ممکن است مانند حفره یا ناحیه ای باز روی سطح پوست ظاهر شود. این زخم همچنین ممکن است به عنوان ناهمواری ها یا رشدهای نامنظم بر روی سطح پوست ظاهر شود. زخم ممکن است به علت سرطان پوست رخ دهد یا ممکن است از از ناحیه ی دیگر به پوست برسد. سرطان هایی مانند پستان، سر و گردن، پوست اولیه، مقعد، مجاری مقعدی، دستگاه گوارش و لنفوم شایع ترین انواع سرطان هستند که باعث ایجاد زخم های بدخیم می شوند.

زخم های بدخیم ناشی از سلول های سرطانی هستند که به پوست و لنف و رگ های خونی آن حمله می کنند. سلول های سرطانی باعث مرگ بافت می شوند که می تواند منجر به التهاب، عفونت، خونریزی، بوی نامطبوع و زهکشی از زخم شود. گاهی زخم بسیار دردناک می شود.

زخم بدخیم می تواند بر کیفیت کلی زندگی فرد تاثیر بگذارد. زخم های بدخیم می توانند استقلال فردی را محدود کنند و موجب ناراحتی های احساسی شوند. ارزیابی مداوم این زخم ها حائز اهمیت است چرا که این زخم ها می توانند دائما تغییر کنند. متأسفانه زخم های پیشرفته بدخیم اغلب با پیش آگهی ضعیف همراه هستند و بهبود نمی یابند. درمان به منظور مدیریت درد و علائم مرتبط با زخم انجام می شود.

مدیریت زخم های بدخیم شامل اهداف زیر است: جلوگیری از عفونت، ترویج راحتی و بهینه سازی کیفیت زندگی شما. متخصصین مراقبت از زخم شما بر روی مسائلی مانند درد، خونریزی، بوی نامطبوع، عفونت، زهکشی بیش از حد و ناراحتی های احساسی تمرکز خواهد کرد. آنها پانسمان زخم مخصوص برای کمک به مدیریت این علائم را فراهم می کنند.

 

درد

ارزیابی درد و مدیریت زخم های بدخیم مهم هستند. اگر درد دائمی دارید، به احتمال زیاد به علت فشار ضایعه بر روی اعصاب یا عروق خونی است. متخصص زخم شما ممکن است داروهای مسکن تجویز کند که با فاصله زمانی خاصی باید مصرف نمایید. اگر شما فقط در زمان تعویض پانسمان دچار درد هستید، متخصص زخم شما ممکن است به شما پیشنهاد دهد که:

 • قبل از تعویض پانسمان، مسکن مصرف کنید؛
 • در صورت امکان در نوبت های کمتری پانسمان را تعویض نمایید ( با توجه به دستور متخصص)؛
 • به تعویض پانسمان کمک کنید؛
 • از پانسمان های زخمی استفاده نمایید که در هنگام برداشتن درد کمتری ایجاد می کنند؛
 • حواس خودتان را با تماشای تلویزیون یا گوش دادن به موسیقی پرت کنید.

خونریزی

خونریزی نیز در زخم های بدخیم معمول است. ضایعه ممکن است در رگهای خونی ایجاد شود، یا سطح زخم ممکن است به راحتی آسیب دیده و شروع به خونریزی کند. هر پانسمانی که با سطح زخم در تماس باشد، ممکن است به زخم بچسبد و در زمان برداشتن پانسمان به زخم آسیب برساند. همچنین رقیق کننده های خون (مانند آسپیرین، وارفارین یا هپارین) خطر خونریزی را افزایش می دهند. اگر خونریزی همچنان ادامه یابد، تیم مراقبت از زخم شما ممکن است قطع مصرف رقیق کننده های خون را در نظر بگیرند. تیم درمان شما می تواند این گزینه های مدیریت خونریزی را به شما پیشنهاد دهد:

 • برداشتن بادقت پانسمان؛
 • استفاده از پانسمان های مخصوص که به زخم نمی چسبد و یا به لخته شدن خون کمک می کند؛
 • خیساندن پانسمان قبل از برداشتن؛
 • اگر متوجه خونریزی زیادی شدید، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی زخم فشار داده و با متخصص زخم خود تماس بگیرید.

 

 بوی نامطبوع و عفونت

تاثیر بوی نامطبوع بر زخم بدخیم ممکن است برای شما و خانواده ی شما بسیار ناراحت کننده باشد. هنگامی که باکتری پروتئین ها را در بافت مرده تجزیه می کند بوی نامطبوع بوجود می آید. باکتری یا قارچ ها همچنین می تواند باعث عفونت زخم شوند. اغلب بوی نامطبوع و ترشحات اولین نشانه های عفونت می باشند. یک عفونت جدی ممکن است به داروهای ضدباکتری یا داروهای ضد قارچ نیاز داشته باشد. تیم مراقبت از زخم شما ممکن است این گزینه های مدیریتی را برای بوی نامطبوع زخم به شما پیشنهاد کند:

 • زخم را با دوش گرفتن یا استفاده از محلول سالین بشویید؛
 • استفاده از پانسمان حاوی زغال فعال بهداشتی یا استفاده از داروی ضد قارچ برای پوشش زخم؛
 • استفاده از آروماتراپی در اتاق، مانند ۵-۶ قطره روغن وانیل، روغن نعناع یا دیگر روغن های خوشبو روی یک گاز پانسمان و تعویض آن ۳ تا ۴ بار در روز؛
 • بردن سریع ملحفه ها و پانسمان های کثیف از اتاق.